خیلی از افراد تصور می کنن واسه فروش خونه، کافیه یک آگهی فروش منتشر و به یک مشاور املاک مراجعه کنن، بعد منتظر بمونن تا خریداران، خونه ی اونا رو بپسندند و کار تموم شه! درحالی که خیلی از همین افراد، خیلی وقت پس از درج آگهیای زیاد و سپردن خونه به تعداد خیلی از مشاوران املاک هنوزم با مشکل فروش خونه شون روبرو هستن. اونا می بینن که خریداران پس از بازدید از خونه می رن و دیگر پشت سرشون رو هم نگاه نمی کنن! اما مشکل از کجاست؟ همراه ما باشین تا چند تا نکته مهم در فروش خونه رو با شما درمیان بذاریم.

مهم ترین نکته در ، چگونگی نشون دادن اون به خریداران و جذب اوناس. پس، مشکل کسائی که خونه شون فروش نمی ره، نداشتن اطلاعات کافی و رعایت نکردن چند تا نکته مهم در فروش خونه. در این مطلب، به ۱۰ مورد از مهم ترینِ این نکات اشاره می کنیم که با رعایت اونا می تونین هرچه سریع تر خونه تون رو با قیمت مناسب به فروش برسونین.

۱۰. خونه رو به مزایده بذارین

اول به این فکر کنین که حاضر به خطر کردن هستین؟ یکی از راهکارهای فروش خونه در بازار بی حرکت امروز «به مزایده گذاشتن» اینه. البته این کار کمی دل وجرئت می خواد. اگه حاضر به پذیرش این خطر هستین، اول نقاط مثبت و مهم خونه تون رو و قیمت واقعی اونو محاسبه کنین. بعد اونو با ۱۵ تا ۲۰ درصد کمتر از قیمت اصلی به مزایده بذارین. می تونین این کار رو از راه سایتای معتبر یا بنگاهای مخصوصِ مزایده بکنین. پس از اون باید به شکل ناشناس یک قیمت پایه و کمی بالاتر واسه اون پیشنهاد کنین. می بینین که این کار در خریداران، هیجان و جنب وجوش بوجود میاره و در آخر قیمت اصلی خونه یا بالاتر از اونو به دست میارید.

نگران نباشید، چون در صورت شکست هم مبلغ زیادی رو از دست نخواهید داد. البته مبلغ پرداختی به بنگاه یا وب سایتی که با شما در این همکاری می کنه هم، خیلی زیاد نیس.

۹. کمدها و گنجها رو تا حد امکان خالی کنین

معمولا یکی از اولویتای هر خریدار در ، فضای کافی واسه انبارکردن وسایل و لوازم منزله. انباری، کمدها و گنجها اولین جایایی هستن که خریداران به اونا سرک میکشن و اونا رو بررسی می کنن. سعی کنین از قبل، نصف وسایل و لوازم کمدها و کابینتا رو تخلیه کنین و بقیه رو به طور منظم ومنظم در اونا بچینید. درسته که با این کار، خریدار به این نتیجه می رسه که فضای کافی واسه انبارکردن لوازمش در اختیار داره، اما همیشه در بیان اندازه ها و متراژ آپارتمان راستی داشته باشین و حتی در اندازه گیری قسمتای مختلف به خریداران کمک کنین.

۸. خونه رو روشن و پرنور نشون بدین

پس از تایید موقعیت و محل خونه، چیزی که بیشتر از بقیه موارد در مراحل خرید خونه واسه خریداران مهمه، نور و روشنایی اینه. پنجرها رو تمیز کنین و پردها رو بکشین. لامپای خونه رو عوض کنین و درصورت امکان از لامپای پرنورتر و قوی تر استفاده کنین. هر کاری انجام بدین تا خونه روشن تر و دل باز تر به نظر برسه.

۷. واسطه ی مناسب واسه فروش انتخاب کنین

یک واسطه ی مناسب انتخاب کنین. واسطه باید اطلاعاتی کافی و به روز داشته باشه. از جریان بازار آگاه باشه و با استفاده از وسیله و فناوریای مناسب، راه کارا و مشاوره ی لازم واسه فروش خونه تون رو به شما ارائه کنه. در همین جهت می تونین واسه صرفه جویی در زمان از سایتا و یا اپلیکیشنای هم کمک بگیرین.

۶. حیوانات خونگی خود رو در خطر دید خریداران نذارین

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   نکات حقوقی در مورد خرید خونه که باید بدونین 

شاید تصور کنین سگ، گربه یا یک حیوان خونگی بامزه می تونه نظر خریداران رو به خود جلب کنه اما این طور نیس، چون همه خریداران، عاشق سگ و گربه نیستن. خیلی از خریداران با دیدن ظرف غذای سگ یا گربه یا چسبیدن موها و پرزهای اونا به لباس شون به این نتیجه می رسن که خونه ی شما به اندازه کافی تمیز نیس. هنگامی اومدن خریدار، حیوان خونگی خود رو به دوستان و آشنایان یا پانسیونا بسپارید.

۵. تعمیرات رو در حد مناسب انجام بدین

یکی از چند تا نکته مهم در فروش خونه، انجام تعمیرات لازم قبل از پخش هرگونه آگهیه. اما این تعمیرات نباید به حدی باشن که پس از فروش خونه، قادر به جبران هزینه مصرف شده نباشید. از اونجا که معمولا خریدار تمایلی به خرج پول واسه تعمیر خونه پس از خرید نداره، تعدادی کار جزئی انجام بدین که نشون بده خونه سالمه. مثلا کاغذ دیواری رو عوض کنین، پردها رو بشورید یا اگه خیلی کهنه هستن، اونا رو عوض کنین (احتیاجی نیس گرون باشن). اگه دستگیره ی دربا و کابینتا خراب یا رنگ ورورفته هستن، عوض شون کنین. لولای در و پنجرها رو بررسی کنین. شیارهای بین کاشیا و موزاییکا رو تمیز و با خمیر مخصوص پر کنین. اگه شیرهای آب چکه می کنن، اونا رو تعمیر کنین.

پول-نام-تصویر

۴. خونه ی خود رو از حالت ملک شخصی بیرون بیارین

خونه ای که واسه فروش گذاشته اید، باید حالت عمومی به خود بگیره تا خریدار بتونه خودشو واسه زندگی در اون تصور کنه. عکسای خانوادگی، دفترچه یادداشت شخصی و دیگر لوازم شخصی تون رو در کمدها و کشوها بذارین. مبلمون و لوازم خونه باید به دسته ای چیده شده باشن که فضای خالی خونه بیشتر به چشم بیاد. درصورتی که نمی تونین چیدمان وسایل و لوازم رو تغییر بدین، از یک مشاور طراحی دکوراسیون کمک بگیرین.

۳. آشپزخانه برگ برنده ی شماس

آشپزخانه یکی از جایای مهم در خونه که خریدار بهش اهمیت زیادی می ده. اگه اونو به بهترین شکل بازسازی کنین، درصد خیلی از پول تون رو دوباره به دست میارید. سریع ترین و ارزون ترین نوع تعمیراتی که می تونین در آشپزخانه انجام بدین، عوض کردن رنگ دیوار، دستگیره ی کابینتا و وسایل جانبیه. سعی کنین از رنگای خنثی استفاده کنین که خریدار بتونه اونو به هر شکلی که دوست داره تجسم کنه. آشپزخانه ای به سبک قدیمی، خیلی واسه خریدار جذاب نمیشه. می تونین تموم این هزینه ها رو در قیمت پایانی خونه محاسبه کنین.

۲. همیشه آماده باشین

همیشه واسه نشون دادن خونه به خریداران آمادگی داشته باشین. خریداران هیچ وقت از یک ماه قبل وقتنمی گیرن، بلکه خیلی یهویی واسه بازدید از خونه بین. هیچوقت ظروف نشسته رو در سینک ظرف شویی آزاد نکنین. حموم و توالت باید پاکیزه و خوش بو باشن. بررسی کنین گردوغبار و تار عنکبوت در گوشه وکنار خونه تون وجود نداشته باشه. شاید این موضوع تا یه مدت شما رو اذیت کنه، اما این فقط تا زمان فروش خونه ادامه داره.

۱. از نمای بیرونی خونه هم غافل نشید

خریداران از همون اول و قبل از ورود به داخل، خونه تون رو آزمایش می کنن. پس تصور نکنین نمای بیرونی خونه مهم نیس. حتی اگه داخل خونه فوق العاده باشه، بازم باید به احساس ساده ی خریدار اهمیت بدین. احتیاجی نیس زیاد هزینه کنین. کافیه فضای بیرونی خونه رو با گلای رنگارنگ قشنگ و گیاهان نه چندون گرون تزئین کنین. ورودیای خونه هم در احساس ساده ی خریدار نقش دارن. معمولا بیشتر افراد در ورودی خونه، لباسا و دسته کلیدها رو قرار میدن. اما هنگام فروش خونه، بهتره در این محوطه، گلدانای کوچیک یا یک نیمکت قرار داده شه.

شما چه پیشنهادها و ایدهایی دارین؟ اونا رو با ما درمیان بذارین.

دسته‌ها: آموزشی