شناخت معیارها

معیارهای زیر در اجاره کردن یک ملک تجاری بسیار اهمیت دارن:

  • کاربری ملک؛
  • نوع ملک و منطقه اون؛
  • متراژ ملک؛
  • بیشترین حد بودجه؛
  • دسترسیا.

کاربری ملک

بسته به نوع کاربری ملکی که می خواید اجاره کنین باید به دنبال ویژگیای مناسب اون باشین. مثلا اگه می خواید ملک رو تبدیل به و رستوران کنین، باید دقت کنین که جمعیت خریدار در محل ملک مورد نظر زیاد باشه، می تونین به رفت وآمد افراد، دسترسیا یا وجود مراکز خرید دیگر در اون دور توجه کنین.

اگه می خواید ملکی رو واسه برقرار کردن یک شرکت اجاره کنین شاید وجود مغازه های مختلف خیلی اهمیتی نداشته باشه، عوضش به ملک مورد نظر، دسترسیا، ترافیک و … بیشتر توجه کنین.

هر هدفی که از اجاره ی ملک تجاری دارین باید به ویژگیای منطقه ای که ملک در اون قرار گرفته خوب توجه کنین. باید ببینین که مشتریان تجاری شما یا مخاطبان کسب وکارتان در محل ملک مورد نظر تردد دارن یا نه.

نوع ملک و منطقه اون

باید به نوع ملکی که اجاره می کنین هم دقت داشته باشین. ملک مورد نظر شما واسه راه اندازی اداره و شرکت اجاره میشه یا قصد ایجاد مرکز تفریحی، مغازه، رستوران و … رو دارین. باید ببینین که ملک اجاره ای واسه هدف شما مناسبه یا نه. جدا از اینکه اینکه راه اندازی کسب وکار شما در مکانی که اجاره می کنین، باید از نظر قانونی بدون مشکل باشه. ملک تجاری، تفریحی، مسکونی، اداری و… ملزومات و ویژگیای خاص خود رو داره.

اندازه مطلوب

باید متناسب با نوع کسب وکار یا هدفی که از اجاره ملک دارین، اندازه اونو حدس بزنین. مثلا اگه قصد ایجاد اداره یا رستوران دارین باید به ترتیب تعداد کارکنان و مشتریان رو واسه هر یک از اهداف خود حدس بزنین و مقدار فضایی که به هر فرد تعلق میگیره رو محاسبه کرده و بعد تعداد رو در فضای محاسبه شده ضرب کنین.

بیشترین حد بودجه

باید دقت کنین که بودجه ی مورد نظر شما واسه اجاره ی ملک به چه میزانه. قیمت ملک تجاری در منطقه دلخواه تون متری چنده. جدا از اینکه این باید از افزایش درصد هرساله ی اجاره هم آشنایی و اونو واسه تنظیم بودجه ی سالیانه تون با درآمد و سرمایه خود .

دسترسی

دسترسی مشتریان، ارباب رجوعان یا دسترسی شما به نقاط مختلف شهر و وسایل نقلیه (در صورت استفاده ی مسکونی از ملک)، نکته بسیار مهمیه که باید اونو در زمان اجاره کردن در نظر بگیرین. مثلا اگه می خواید ملکی رو به عنوان رستوران و فست فود و… اجاره کنین باید به پارکینگ فکر کنین. و به ازای هر ۳ مشتری یک خودرو در نظر بگیرین تا حدود مساحت پارکینگ لازم واسه کسب وکارتان رو حدس بزنین.

جدا از اینکه اون بعضی کسب وکارها نیازمند منطقه و محیطی پرتردد واسه جذب مشتری هستن. به اینم فکر کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   نوشیدنی های مناسب ورزشکاران؛ هر چیزی که باید بدونین 

انتخاب بنگاه معاملاتی مناسب

قدم بعدی پس از طرح معیارها واسه اجاره ی ملک مراجعه به مشاوره ی املاکه. مشاور املاک در بعضی موارد نماینده ی منتخب صاحب ملکه و پس از اصطلاحا جوش دادن معامله مبلغی رو به عنوان حق العمل دریافت می کنه. در ایران مشاورین املاک بیشتر نقش طرف سوم معامله رو بازی می کنن و عنوانی واسه نماینده ی مستأجر در بازار املاک وجود نداره.

اما مشاورین املاک می تونن به افراد جویای ملک کمک کنن تا به مورد دلخواه و موردنظرشان برسن چون اونا اطلاعات خوبی درباره موارد مختلف موجود در محل، آشنایی با منطقه و قیمتا دارن و مهارت شون در چانه زنی و گفتگو هم می تونه در جلو بردن معاملات نقش مهمی اجرا کنه.

مشاورین املاک موفق این روزها دیگر مثل سابق در سطح دکانی کوچیک فعالیت نمی کنن. امروز مشاورین املاک دفترهایی با چند شعبه دارن و نیروهای مختلفی رو با تجارب و سطوح مختلف کاری واسه همراهی شما در اجاره ی ملک معرفی می کنن.

بعضی از مشاورین تجربه بیشتری دارن و یه سریای دیگه دقت و انرژی زیادی صرف کارتون می کنن. در هر حال قبل از وارد شدن به مراحل اجاره باید نظرات خود رو تموم و کمال با مشاور در بین بذارین و روش دستمزد گرفتن اونو هم بپرسید. اینجور فردی در نوشتن قرارداد و توجه به ابعاد قانونی و… هم کمک تون می کنن.

این روزها به کمک فناوری، بسترهایی به عنوان مشاور املاک مجازی وجود دارن. اگه قصد دارین که مراحل اجاره ی ملک تجاری مورد نظر خود رو از جایی شروع کنین و در وقت تون هم صرفه جویی کنین، می تونین از سایتا و اپلیکیشنای موجود در این مورد کمک بگیرین.

بازدیدهای زیاد

واسه اجاره ی ملک تجاری عجله نکنین کمه کم ۴ تا ۵ ملک رو بازدید کنین. با این کار دید خوبی نسبت به منطقه، معامله، قیمتا و … پیدا می کنین. جدا از اینکه اینکه در بین بازدیدها مشاورین املاک هم با خواسته هاتون بیشتر آشنا می شن و می تونن گزینه های مناسب تری رو به شما پیشنهاد کنن.

عقد قرارداد

بعد از پسندیدن ملک مورد نظر واسه کسب وکارتان وارد مراحل گفتگو واسه اجاره میشید. تموم نکاتی رو که مهم هستن، بار حقوقی دارن یا باید سفت و محکم بر اونا تأکید شه به طور نوشته شده در قرارداد اجاره قید کنین.

اگه به قصد راه اندازی کسب وکار خاصی ملک رو اجاره می کنین، نوع کار، مدت اجاره، سابقه و… رو هم باید عنوان کنین.

اجاره ی ملک

تصمیمیه که شما بنا به بودجه و وضعیتی که در اون قرار دارین باید بگیرین. اما اگه امکان خرید داشته باشین، فایدهایی هم چون افزایش جریان نقدی در کسب کار، داشتن دارایی مشهودی که ارزش و قیمت اون پیشرفت می کنن در دسترس تون هستش. از طرف دیگه، اتمام قرارداد و یافتن مکانی جدید و انتقال کسب وکارتان به مکانی دیگر عالی نیس و شما رو متحمل هزینه هایی می کنه.

دسته‌ها: آموزشی