با مشکلات و دردهای زیاد به دکتر مراجعه می کنین و پس از معاینهای مختلف، در کمال تعجب دکتر به شما می گه که سالم هستین و دردهای شما دلیل عصبی دارن! دلیل این چیه؟

بقراط و گالِن، دو فیلسوف و دکتر عهد یونان قدیم، واسه آدم چار ایجاد (یا همون شخصیت) درنظر گرفتن که هرکدام از اونا ایجاد کننده بروز بعضی مشکلات جسمی و ذهنی هستن. سال هاست فیلسوفان، پزشکان و محققان در سعی ان تا رابطه بین نوع شخصیت افراد و سلامت جسم اونا رو کشف کنن. الان به کمک اینترنت و شبکه های اجتماعی با مفاهیمی مثل ویژگیای شخصیتی و اثر اونا بر سلامت و طول عمر آشنا هستیم.

شخصیت

امروز در سایت «چه جوری» می خوایم چند نوع شخصیت عادی تر رو معرفی کنیم و ویژگیا و اثرات احتمالی اونا رو بر سلامت توضیح دهیم.

 

شخصیت نوع A

معمولا افراد دارای شخصیت نوع A، سخت کوش، کنترل گر و کمال طلب هستن. رقابت طلبی، ناشکیبی، قاطع و خشن بودن هم از دیگر ویژگیای این افراده.

این افراد چون همیشه می خوان بهترین باشن، با سخت کوشیِ زیاد در کار خود غرق می شن. موفقیتایی که کسب می کنن در عزت نفس و خودانگاره ی اونا اثر داره و همین امر، باعث می شه در کار و رفت و امدای شخصی خود روحیه ای سلطه گرا داشته باشن.

در ده پنجاه میلادی، محققان به بررسی بعضی از مشکلات جسمی پرداختن و نتایج تحقیقای اونا نشون داد که بین شخصیت نوع A و فشار خون بالا، استرسای شغلی و تنهایی اجتماعی رابطه ای برقراره. تحقیقایی که در گذشته انجام شد احتمال دچار شدن به مریضیای قلبی رو در این نوع شخصیت نشون می داد اما تحقیقات بعدی نتونستن وجود اینجور احتمالی رو تأیید کنن. با این حال، چون افراد دارای شخصیت نوع A خشم بیشتری رو تجربه می کنن، در اونا خطر دچار شدن به مریضیای قلبی بیشتره.

تحقیقات ساده که بیشتر از ۴۰ سال پیش انجام شدن، احتمال دچار شدن به مریضی عروق کرونر رو در افراد شخصیت A، هفت برابر بیشتر از بقیه نشون میدن. اما در تحقیقات گذشته مشخص شده، عامل اصلی این مریضی خشم و نفرته.

اگه اینجور شخصیتی داریم، واسه کاهش خطر مریضیای قلبی چه کارایی انجام بدیم؟

بعضی فکر می کنن حتی اگه رابطه ای بین این مریضی و شخصیت فرد وجود داشته باشه، مریض و دکتر نمی تونن خطر دچار شدن به این مریضی رو کم کنن. اما کارشناسان بر این باورند که امکان تغییر شخصیت هست و حتی اگه تمایلی واسه اینجور تغییر بزرگی نداشته باشیم، راهکارهایی واسه کاهش احتمال این خطر هست.

شناسایی ویژگیای منفی شخصیت خود

اگه وجود ویژگیای منفی شخصیت نوع A رو مثل خشم، استرس و تنهایی اجتماعی در خود تشخیص میدید، به دنبال راهکارهایی باشین که فشار خون تون رو کاهش بده و از بروز مشکلات جسمی در شما جلوگیری کنه.

مهارتای مدیریت استرس رو تمرین کنین

روشنه که یادگیری مهارتای مدیریت استرس به شما کمک می کنه تا با استرسای زندگی روزمره ی خود بهتر روبه رو شید. یادگیری این روش ها به بهتر شدن ارتباطات اجتماعی کمک می کنه و باعث افزایش سلامت میشه.

شخصیت نوع B

افراد آروم تر، دارای شخصیت نوع B هستن؛ نسبت به گروه قبلی آرامش بیشتری دارن و آسون گیرترند. این افراد استرس کمتری رو تجربه می کنن و رقابت طلب نیستن. هنگام کار، ترجیح میدن به جای سعی واسه کسب پیروزی، موفقیت و سلطه گری، از روند کار لذت ببرن. البته رفتار اونا، به معنی بی ارزشی کار و موفقیت نیس، بلکه این افراد واسه رسیدن به هدف خود ثابت قدم هستن و هم زمان که از روند کار لذت می برن اگه به پیروزی نرسند، دچار ناراحتی یا تحمل استرس نمی شن.

آرامش

چه مشاغلی واسه افراد دارای شخصیت نوع B مناسبه؟ این افراد بیشتر جذب مشاغلی مثل نقاشی، نویسندگی، بازیگری و درمانگری می شن که استرس کمتری داره و خلاقیت محوره.

خلاقیت-خلاقانه

خلاقیت-خلاقخلاقیت-خلاقخلاقیت-خلاق

داشتن این نوع شخصیت چه نتیجه های واسه سلامت فرد داره؟

به نظر می رسه فردی که نگرانی کمتری رو تجربه می کنه و آروم تره، به سلامت خود هم اهمیتی نمی ده. آرامش داشتن امتیاز خوبیه اما باید واسه ندیده گرفته نشدن سلامتی در سایه ی این آرامش، سعی کرد.

افرادی که اینجور شخصیتی دارن، کمتر در خطر دچار شدن به مریضیای قلبی با اصل اضطراب هستن. این افراد از زندگی خود لذت می برن، استرس خود رو خوب مدیریت می کنه و زندگی اونا از کیفیت خوبی برخورداره. با وجود اینجور نشونه هایی احتمال دچار شدن به مریضیای مربوط به استرس، خشم و اضطراب در اینجور افرادی کمتره.

شخصیت مهرطلب

افرادی که شخصیت مهرطلب دارن، کمک رسان، پشیمون و فرمانبردارند. این نوع شخصیت هم فواید و مضراتی داره. چون این افراد به دنبال خشنودکردن بقیه هستن، ممکنه به دستورات دکتر خود خوب عمل کنن. اما از طرف دیگه، ویژگیِ پشیمون بودن در این افراد باعث می شه هنگام روبرو شدن با مریضی، احساس ناامیدی و درموندگی کنن. افراد مهرطلب هنگام مشکلات از بقیه، خواسته کمک نمی کنن چون نمی خوان واسه اونا مزاحمت بسازن، هنگام بروز مشکلات خیلی راحت تسلیم می شن چون به نظر اونا سعی کردن بی فایده س.

راهکارهای حفظ سلامتی واسه افراد مهرطلب چیه؟

افراد مهرطلب به دنبال جلب توجه و رضایت دیگرانند و اولویتی واسه سلامتی خود قائل نیستن. با اینکه توجه به بقیه یک ویژگی مثبت حساب می شه اما این افراد باید زمانی رو به حفظ سلامتی و مراقبت از خود اختصاص دهند.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   نکات حقوقی در مورد خرید خونه که باید بدونین 

این افراد باید نقش فعالی در سلامت خود اجرا کنن. اینکه فکر کنیم حفظ سلامتی از قدرت ما خارجه و عوامل بیرونی بر اون اثر می ذاره، طرز فکری ساده انگارانهه. افراد مهرطلب با کنترل چیزی که درون شون جریان داره، می تونن به بهتر شدن وضعیت حال و آینده خود کمک کنن. به جای تمرکز بر عوامل خارجی، این افراد باید به چیزی که در درون شون تغییرکردنیه، توجه کنن.

شخصیت روان ناراحت

پنج صفت اصلی شخصیت عبارت ان از روان ناراحتی، برون گرایی، موافقت، پذیرابودن و وظیفه شناسی. افراد روان ناراحت عصبی هستن و در برابر مشکلاتی مثل از دست دادن، سرخوردگی و استرس واکنش منفی نشون میدن. در این نوع شخصیت واکنش فرد در برابر رقابتای کوچیکی که در زندگی با اونا روبه رو می شه، خیلی احساسیه. محققان به این نتیجه رسیدن که این ویژگی می تونه شاخصی واسه مشکلات جسمی، ذهنی و شاخصی واسه طول عمر باشه. روان ناراحتی (Neuroticism) با مشکلایی مثل اضطراب گسترده، افسردگی، ترس، شخصیت ضداجتماعی و مصرف مواد همراهه. افراد روان رنجورتر و به ویژه افرادی که حس وظیفه شناسی کمتری دارن، نسبت به افرادی که ویژگی روان ناراحتی در اونا کمتر مشاهده می شه، بیشتر در خطر مریضیایی مثل مریضی قلبی و عروقی، سندروم روده ی تحریک پذیر و آسم قرار دارن.

واسه شخصیتای روان ناراحت، راهبردی هست تا خطرات احتمالی رو کم کنن؟

اضطراب زیاد، آسیب زاست. یکی از راه حلای مهم، یافتن راهی واسه کنترل افکار منفی و جایگزینی اونا با افکار مثبته. هنگام روبرو شدن با شرایط اضطراب آور، سعی کنین به یه جور حواس خود رو پرت کنین، با دوستان خود صحبت کنین یا از روشای تمدد اعصاب واسه افزایش آرامش استفاده کنین.

شخصیت نوع D

این نوع شخصیت اول در سال ۱۹۹۶ با علایمی مثل «پریشونی» و تمایل به احساسات منفی و ناتوانی در بیان وجود شناسایی شد. از دیگر ویژگیای این نوع شخصیت میشه به استرس، افسردگی، اضطراب، خشم و تنهایی اشاره کرد که تموم موارد ذکرشده، اثرات مخربی بر سلامت فرد داره.

شخصیت نوع D چه عواقبی واسه سلامتی فرد داره؟

طبق تحقیقای انجام شده، خطر مرگ در این افراد نسبت به بقیه چار برابر بیشتره. طبق پژوهشی که در مجله «گردش خون: وضعیت قلب و عروق و نتیجه های اون»، چاپ شد احتمال دچار شدن به مریضیای قلبی و سکته در این افراد، سه برابر بیشتر از دیگرونه. در این تحقیق اومده ۲۰ درصد مردم آمریکا، شخصیت نوع D دارن و ۵۰ درصد از بیماران قلبی علائم این نوع شخصیت رو بروز دادن.

این افراد واسه کاهش خطرات مریضی قلبی چه باید بکنن؟

اگه این نوع علائم رو در خود می ببینن، با دکتر تون صحبت کنین. بعضی از کارشناسان بر این باورند که با غربال گری بیماران، افراد در خطر خطر، شناسایی می شن و می تونن مشاورهای لازم رو به موقع دریافت کنن.

همونجوریکه قبلا بهش اشاره کردیم، تمرین روشای مدیریت استرس و مثبت اندیشی می تونه احتمال دچار شدن به این نوع مریضی رو کاهش بده.

درون گرایی

از بین پنج صفت اصلی شخصیت، درون گرایی هم دلیلی واسه بروز مریضیای جسمی و روحیه. افراد برون گرا و وظیفه شناس و موافق، سالم تر هستن چون می تونن با افراد مختلف و به ویژه ، دکتر خود رابطه بهتری داشته باشن. در پژوهشی در سال ۲۰۰۹ مشخص شد، افرادی که از حمایت اجتماعی بیشتری برخوردارن سالم ترن، ایجاد وخوی بهتری دارن، در مدیریت استرس مفیدتر هستن و بازبینیای پزشکی رو به موقع انجام میدن. پزشکان و کارشناسان فکر می کنن کیفیت حمایت و رابطه اجتماعی، اثر حفاظتی مهمی بر سلامت روحی و جسمی فرد داره.

اگه درون گرا هستین، راه حل مناسب واسه شما چیه؟

هر نوع شخصیتی که داشته باشین، به حمایت اجتماعی نیاز دارین. واسه کاهش خطرات پنهون ای که در کمین سلامتی شمان، باید از حمایت قوی اجتماعی بهره مند باشین. از دست دادن این حمایت موجب بروز مریضیایی مثل کاهش قدرت سیستم ایمنی و افزایش مریضیای قلبی و عروقی می شه.

در این مقاله، با شکلای مختلف شخصیت و نتیجه های اونا بر سلامتی آشنا شدیم. اما به چه دلیل نوع شخصیت ما تا این اندازه بر سلامت روح و جسم ما اثرگذاره؟ میشه این جور جواب داد که نوع شخصیت ما، تعیین کننده ی رفتار و سبک زندگی ماست. مثلا افراد وظیفه شناس، انتخابای سالم تری دارن و افراد روان ناراحت تمایلی به استفاده از مراقبتای درمانی ندارن یا حمایت اجتماعی این افراد ضعیف تره.

البته فقط داشتن نوع خاصی از شخصیت، دلیلی واسه دچار شدن به مریضیا نیس و بقیه عوامل مثل ژنتیک، محیط، سبک زندگی و ایجاد وخوی هم بر سلامتی فرد اثرگذارند.

آشنایی با نوع شخصیت به ما در انتخاب هامون کمک می کنه، ما رو از خطرات پیش رو آگاه می سازه و از این راه می تونیم با همراهی دکتر خود، خطرات مریضی رو کاهش بدیم.

اگه به این نتیجه رسیده اید که شخصیت شما بر حالت روحی و رفتاری شما تأثیرگذاره و موجب بروز مریضی یا بدترشدن شرایط فعلی تون شده، پیشنهاد می کنیم به دکتر مراجعه کنین و به دنبال درمانای روان شناختی و دارو باشین.دسته‌ها: آموزشی